ВАЗОВ И СОПОТ
„Непознатият Вазов”, София: Български писател, 1995.
Цветанка Неделчева
Там - наший дом благословени,
там кътът роден, кътът мил
магнит за спомени свещени,
където аз съм се родил...
„Сопот”
Дивната природа на родния край, Балканът с омайната си прелест, не само впечатляват дълбоко Вазов още от детските му години, но и разпалват неговия поетически талант и способстват за изграждането на оня висок естетически критерий, който го съпътства до края на живота му. В стихотворението „Сопот” той изповядва:
О горди планини, де мощни
орли се вият в син простор,
във ваште пазухи разкошни
аз пак прониквам с жаден взор.
Не вий, не вашта красота ли
да съм певец причина бе?
И таз любов у мен запали
към родната земя, небе?
„Сопот”
От най-ранно детство с жадни очи той поглъща хубостта на балканския пейзаж, опознава дълбоко природата, за да я обикне завинаги, толкова силно, щото по-късно да я възпее неповторимо и тя да присъства неизменно във всяка една негова творба.
Лоното на родната природа е онази неповторима естетическа школа, чието благотворно влияние за него е свеж и непрекъснат извор на чувства и творческо вдъхновение. Любовта към природата, към книгата и към народното творчество го окриля и го извисява духовно. Под нейно влияние вдъхновеният начеващ поет ще грабне перото и през годините 1868-1870 ще напише много стихотворения, лутайки се да намери нелекия път към истинското художествено творчество.
В непечатаните си спомени Ана Иванова Иванова, връстница на Вазов, разказва за голямата му впечатлителност и любов към красотата на родния край през ученическите му години:
„При игрите и забавите около манастира той заставаше понякога изправен срещу Балкана, упойваше се от величавите скали и горди върхове. В Манастирска река търсеше с поглед красивите околности, сочеше на другарите си прелестите на нашата природа. Беряхме веднъж горски цветя за украса на училището за „Кирил и Методий”. Вазов, събрал голям букет, застанал на висока скала, размахваше букета и декламираше. Като слезе при нас, извади един люляк, помириса го и въздъхна дълбоко, погледна към непристъпните скали над „Аязмото” и усмихнато каза: „Ах, такава красота няма нийде по света!” Извади друго цветче, гледа го продължително и нежно и пак въздъхна...”
Неговата способност да одухотворява „всяка скала, всяка тревичка” е отбелязана и в спомените на Елисавета Консулова-Вазова за поета.
По-късно той ще тръгне от красотата на едно цвете, за да изгради изповедния монолог на младото си влюбено сърце:
Цвете мило, цвете красно,
цвете с тънинко стебло,
що навеждаш тъй безгласно
свойто хубаво чело?
Що тъй бързо побледнява
твойта нежна младина?
Що слабее, изветрява
таз приятна миризма?
„Цвете”
В спомените си пред проф. Шишманов Вазов казва, че към 14-ата му годишна възраст у него се пробужда „поетическото въображение”. Едни от първите му стихотворения са песента „Крум и Никифор” и елегията „Преславски развалини”. И двете творби са изгубени. Но Вазов притежава феноменална памет. След половин век той цитира пред Ив. Шишманов два куплета от първото и един от второто стихотворение.
В Сопот Вазов пише поетична творба по случай хилядагодишнината от покръстването на българите при цар Борис и я изпраща на Петко Р. Славейков в Цариград за в. „Македония”, но тя не е отпечатана. Пет десетилетия по-късно в паметта на Вазов са останали само два стиха, възстановени по повод анкетата на Шишманов:
В царуването на Султан Азиса
празнуваме кръщението на Бориса.
В ръкописа на Ив. Шишманов, документирал ранното творчество на Вазов по време на приятелски разговори, остава зачертана бележка, съдържаща сведение за тази творба: „Не беше лошо, беше красиво стихотворение. Но не го напечата дяволът (П. Р. Славейков - б. м. - Цв. Неделчева)...Това стихотворение не съществува”. Но по-късно Вазов пак се връща към същата тема. През 1872 г. в кн. 2 на списание „Читалище” е публикувано стихотворението му „Цар Борис и идолопоклонниците”, което е „замислено независимо от първото”. Явно, младият поет е възнамерявал да продължи творбата, защото в края е отбелязал „Следува”. Но продължение няма.
В Сопот Вазов пише и първата си драма - „Светослав Тихо”. Работата си върху нея продължава и по време на пребиваването си в Перник. За съжаление тя изгаря през 1877 г. в бащината му къща. В паметта му завинаги остават имената на неговите първи драматични герои: войводата Дан и царица Ирина.
Вазов е пленен завинаги от магията на мерената реч. През 1868 г., „обзет внезапно от истински бяс”, той пише стихотворения „даже по кориците на бащините си тефтери”. За този ранен период от творческото си развитие по-късно той разказва:
„Всеки свободен час се затварях в една стая в новата къща, в двора, и пишех неуморно дене и ноще. Сега имах вече високо мнение за поезията и исках да стана поет по призвание. Понеже ноще ми догаряше свещта, майка ми тайно от баща ми ми носеше друга. Само баба ми Ана знаеше, но тя беше недоволна и казваше: Брей, Иванчо, ще разсипеш баща си, и ноще гориш свещи!”
През 1868-1870 г. Вазов написва много стихотворения, от които оцеляват само една част и влизат в сбирката „Майска китка”. Останалите имат злочестата съдба да изгорят в пламъците на пожара в Сопот през 1877 г., независимо от това, че преди да напусне бащиния си дом през април 1876 г., поетът заравя съчиненията си - „няколко обемисти тетрадки” в „зимника, при нощвите, под купа жълта глина”, която лежи „там от много време”.
Само една част от любовните стихотворения ще оцелеят в препис на Вазовия приятел Никола Иванов и ще му бъдат върнати след Освобождението.
Една случка оказва силно влияние върху Вазовата писателска съдба. През 1870 г. ужасна буря поваля исполинския бор в манастира „Свети Спас”. По-късно в своята „Поетическа биография на Иван Вазов до 20-годишната му възраст” той възкресява този момент, дал му повод за творчество: „Падането на гиганта беше цяло събитие: всичкият Сопот се стече да види поваления труп на вековното дърво; много жени плачеха... На тия емоции се дължи и стихотворението му „Борът”, написано и напечатано после. „Борът” из един път му спечели името поет и общо признание на поетически дар. Без това стихотворение, което порази въображенията, В. дълго още може би щеше да се бори с писателската неизвестност.”
То е поместено в „Периодическо списание”, г. I., 1872, кн. V-VІ. В края на стихотворението е отбелязано: „1870, септемвр. 21. Сопотски мънъстир”.
Във фонда на къща музей „Иван Вазов” - Сопот се намира сборник „Иван Вазов. Живот и творчество. За седемдесетгодишнината от рождението му”, издание на Юбилейния комитет на Българската академия на науките и Съюза на българските учени, писатели и художници под редакцията на проф. д-р Ст. Романски, С., 1920 г. Това ценно издание с автограф на Иван Вазов е било подарено на неговия родственик Иван Пачев - син на неговата сестра Ана Пачева. На страниците 110-111 от сборника под финала на статията на С. Чилингиров „Първи стихотворения на Вазова” Иван Пачев собственоръчно с черен молив прави едно допълнение, отнасящо се до Вазовото стихотворение „Борът”. Преди да го цитираме, трябва да уточним, че то е направено под следното „Р.S.” на Чилингиров: „Настоящето издирване беше привършено, когато Вазов по моя молба се съгласи да го изслуша. Едничката бележка, която направи той, в присъствието на проф. М. Г. Попруженко, се съвпада напълно с моите заключения. Тя се отнася главно до описването на Б о р ъ т. Според Вазова това стихотворение не е писано в Сопотския манастир, и не на 21 септември 1870 г., а в Галац през началото на 1872 г., близо след тригодишно престояване в Ромъния...” Поставил въпросителна на този абзац, Иван Пачев пище: „А баба ми Съба ми разказваше, че „Борът” е написан в Сопот и че младият поет, за да се увери дали това стихотворение е хубаво наредено, то той сам го поднесал на сопотския учител Никола Шишеджиев да го прегледа. Шишеджиев го прочел много внимателно и казал: „Браво, а бе, Иване, ти си бил цял поет да пишеш такива хубави работи!” Тая похвала на Шишеджиев много окуражила младия поет, а това му дало още по-голямо настроение да продължава да пише. София, 25.V.1948 г. Съобщава: Ив. Пачев /подпис/.”
Пред своя анкетьор проф. Иван Шишманов Вазов казва, че стихотворението „Борът” е написано в Олтеница, когато той живее при чичо си Кирко.
Като се има предвид сведението, дадено от Иван Пачев, може да се предположи, че първоначалният вариант на стихотворението „Борът” е бил написан в Сопот, а в Олтеница Вазов го редактира и завършва.
През 1871 г. в Баку, намерил топло гостоприемство при вуйчо си Георги х. Николов, Вазов пише стихотворението „Сопот”. „В тоя химн на родните предели поетът не е забравял да говори за „нощните си разходки по лунна светлина”, песните си с дружина под сенките, възхищението си от Стара планина”..., като споменавал и за бора в манастира, възпят наскоро в отделно стихотворение” - отбелязва М. Арнаудов.
Далеч от родния град, в около 30 куплета той възпява цветущите му „околнини”, „бистрите води”, „реката, що бухти”, „гори и върхове” и всичко прекрасно, свързано с него.
Този непечатан „пръв химн на Сопот”, по думите на поета, споделя съдбата на творбите му, останали в родния дом. Представа за стихотворението получаваме от цитираните пред Ив. Шишманов 45 години по-късно 6 строфи една значителна част от него. Този знаменателен факт свидетелства за силата на любовта към родното място у Вазов, любов, която носи в сърцето си до сетните си дни. Любов-преклонение, за която младият поет намира прости и същевременно най-ласкави думи:
Поклон от мене и привет,
прекрасний поетичний край,
и нека вечно занапред
туй обаяние в’ теб да трай.
Вазов споделя пред Ив. Шишманов, че стихосбирката „Майска китка” съдържа стихотворения, „писани още в 1874 г. в Сопот”. Едно от тези стихотворения - „Име” (датирано във втората му редакция: 1874 г., Сопот) е вдъхнато от трепетните му младежки чувства. Той шепне насън името на любимата, чува го в зефира и в бъбленето на чучура, чете го на небесния свод. „Това е името на първата ми сопотненска изгора, Катерина” - изповядва той. Тя е покръстена еврейка - жена на сопотненеца Васил Кьороолу, който тогава е търговец в Никопол.
„Моята първа любов остави дълбоки следи в юношеското ми творчество” - споделя поетът пред Ив. Шишманов. На неговата първа муза са посветени написаните в Сопот стихотворения, поместени в „Майска китка”: „Любовно добрутро” (II ред. - „Утрен поздрав”), „Моминият сън” (II ред. - „Момин сън”), „И добро и не добро” (II ред - „Предпазване”), „Горната соба” (II ред. - „Стаята”), „Пътешествието” (II ред. - „Пътешествие”), „Де е моят рай”, „Nocturno”, „Цвете”, „Либе”, „Нощем”, „Вечер”, „Писмото”, „Едно възпоминание” (II ред. - „Възпоминание”). Една част от тях, по думите на поета пред Ив. Шишманов, „са писани през периода 1868-1870 г. „Пътешествието”, „Де е моят рай” са написани през 1874 г. Тогава се ражда и стихотворението „Кадро на една калугерица”. Поетът е пленен от нежната красота на тринадесетгодишната монахиня Харитина, достойна да се увековечи от живописец. По-късно Вазов преработва творбата в значителна степен с основния замисъл - посвещение не на младата Харитина, обречена на бога, а на неговата незабравима първа любов:
Напиши, те моля аз,
тази хубава картина
и отдолу й тогаз
ще бележа Катерина.
В Сопот Вазов пише и акростих с нейното име, който изгорял през 1877 г.
През 1874 г. в родния си град той пише и стихотворението „Сусана”, за чиято творческа история казва: „Под това име се крие една моя приятелка селянка от Перник, за която ухажвах тогава.”
Първият сняг на 1875 г. му носи заедно с радостните спомени за детството и скръб за бедните - „гладни и голи” - „Първий сняг” („В детинството ми, в онуй, ах време...”).
Прочел за жалната участ на една сиромахкиня от Чирпан, която умира през „ланската люта зима”, на 22 март 1875 г. той пише баладата си „Сиромашия”, публикувана през месец юни същата година в списание „Читалище”. Според Михаил Арнаудов първата редакция на творбата е на вярно от Мустафа паша (Свиленград).
През 1875 г. Вазов попада във водовъртежа на трескавата подготовка на Априлското въстание, членува в сопотския революционен комитет. Ярък резонанс на бунтовния народен дух в навечерието на съдбоносното историческо събитие са бойките му стихове, създадени през периода 1875-1876 г. в родния му град. Въз основа на посочените в сбирката „Пряпорец и гусла” дати на създаването на стихотворенията в Сопот, бихме могли да ги подредим хронологично в следния ред: „Новонагласената гусла” - 2 септември 1875, „Мамино чедо” - 26 септември 1875, „1875 година” - 10 октомври 1875; „На една майка селянка” - 15 октомври 1875, „Завет” - 1 декември 1875; „Волентиринът” - 20 декември 1875; „На приятелите ми Г. и А.” - 1875; „На бой! (На панагюрските въстаници)” - април 1875; „Свекърва и снаха” - без дата; „Дедите наши злочести” - 6 януари 1876; „Пряпорец” - 8 април 1876; „На пушката ми” - 10 април 1876; „На Гергьовден” - 22 април 1876.
Вазовите зовящи към бунт стихове, сътворени през героичното време на подготовка на Априлското въстание, се радват на не по-малка популярност, отколкото Ботевите. Създадени като отклик на народното вълнение и непреклонна воля за свобода, те се разпространяват мигновено и се пеят през самото въстание. Такова е стихотворението „На бой!” („На панагюрските въстаници”) с мото от руския поет Плещеев („Вперёд без страха и сомненья”). В новата му редакция в пълните си събрани съчинения авторът го озаглавява само „На панагюрските въстаници”. Вазов сам свидетелства пред Ив. Шишманов, че то се е пяло „навред като популярна бунтовническа песен”. По време на въстанието в Средногорието е пята и Вазовата творба „Пряпорец”. От нея се раждат две песни: „Ой, горо красна, горо зелена” (първа част на стихотворението) и „Какъв дар ти би ми стъкмила” (II част на стихотворението).
През периода, в който са писани стихотворенията за „Пряпорец и гусла” в Сопот, Вазов е на най-високата точка на своето идейно-политическо развитие. Той е не само вдъхновен певец на националноосвободителната борба, но и пряк участник в нея. Вазов става „изразител на революционната стихия на нашите безимотни, бедни и средни занаятчии и търговци и народната революционна интелигенция”.
На 22 декември 1875 г. в писмо от Сопот до Марко Балабанов - редактор на вестник „Век” в Цариград - Вазов с присъщата му будна гражданска съвест изразява „благодарността и съчувствието” на сопотненци, „загдето” чрез неговите статии „по днешните тежки за народа ни обстоятелства” е станал „верен отзив на страданията му и дързостен изобличител на неправдата и поборник на нашите правдини и желания”.
От публикуваните през пролетта на 1876 г. във в. „Напредък” (Цариград) стихотворения „Гора и поле” и „Пролет” („Настана пролет, цветя цъфнаха”) лъха свежестта и красотата на балканската природа край Сопот.
На 23 април 1876 г. поради опасност от арест Вазов напуска с талига Сопот и през Стремската долина по направление на Средна гора бяга към Пловдив. По-късно в своите възпоминания той пише:
„В селото, което оставях, нямаше въстание. Имаше само решение за съпротивление, което просто значеше: мируване... Бунтът прибърза с десетина дена преди срока и тая преждевременност на избуха причини първото смайване, първото колебание: то беше една първа несполука! Такова положение на бездействие държаха и повечето градове и села. При това, турската власт, която досега присторено дремеше, реши да действува и хвана да лови. Двама конници пристигнаха от Карлово за мене... Опасността беше неминуема. През нощта един приятел ми достави тескере на мое име и с неверни очертания! Също и кола. Тия средства представяха ми едничък и печален шанс за избавление...”.
Вазов се завръща отново в Сопот за кратко време късно след Освобождението. Разделил се със съдийската си кариера в Берковица, той решава да се установи в Източна Румелия. През месец септември 1880 г. поетът тръгва с файтон от София през Златишкия балкан, по пътя, който върви през Камарската долина, Златица и седловината Гълъбец, Козница и Клисура за Пловдив, като се отбива в Сопот. Сърцето му е свито от трепетно-тревожни очаквания, той се вълнува от срещата си с родния град след такава дълга раздяла:
„Колкото повече се приближаваха към Сопот, толкова спомените за отдавна напуснатото градче оживяваха в мене с голяма интензивност. Всичко, което обичах там, добиваше омайна сила в тия места и образът на майка ми, която обожавах и която щях да намеря сломена от големи нещастия, претърпени в Руско-турската война - изпъкна пред мене, и аз заплаках от умиление и скръб, че ще видя пепелището на своя бащин дом.”
Пред Ив. Шишманов Вазов споделя: „Своите чувства при посещението аз описах в „Денница” („Изборът”). Дончо Искров, който се връща в родното си място, съм аз. Виж и „Нова земя”, ч. IV, „Пожарището”.
Разказът „Избор” е публикуван в сп. „Денница”, кн. 4-6, 1890 г. По-късно Вазов променя заглавието в „Искров и Райна”. В тази своя творба той разкрива покъртителната картина на разрушеното си и опожарено бащино огнище.
„- Ето и Вашата къща, Донко! - каза Павли и посочи небрежно наляво.
Дончо се стресна и погледна. За миг думите на водача му се сториха като подигравка; пред него нямаше нищо! Пущинак, празно място, на единия край продънено - диря от зимник - покрито с бурени, разфърляни камъни и с парчета от керемиди.
← Предишна 1 2 3 Следваща →