За нас
МУЗЕЙНИ ПРОГРАМИ
1. Уроци по родолюбие
В музея се провеждат уроци по родолюбие, свързани с важни дати и личности от град Сопот и България. Цел е засилване на интереса на децата и подрастващите към родната история и желанието им да я познават от ранна възраст.
2. Образователна програма „Вазов отново народен“
Настоящата програма е разработена въз основа на стратегиите за образователна интеграция на децата със специфични проблеми и дава възможност на тези специфични групи да получат шанс за качествено и достъпно образование. Програмата се основава на общоприетите ценности от конвенцията на ООН за правата на децата. Целите на програмата са съхраняване на българския дух и заветите на дядо Вазов, възпитание в родолюбие, интегриране на ученици със специални потребности, подпомагане развитието на талантливите деца в социалните домове
3. Образователна инициатива „Ден на народните будители“
Програмата е насочена към ученици на възраст 7-10 години, с основна цел усвояване на знания за народните будители, за новобългарското училище и ролята му през Възраждането. Часът се открива с химна на народните будители. Музейните специалисти, облечени във възрожденски облекла, провежда обучение по възрожденска грамотност и правопис, включващо писане на пясък, писане на дъски с калем и с мастило и перо.
За четвъртокласниците се организира забавно-образователна игра „Пъзел“. Участниците са разделени на три отбора от по 6 деца. Снимки на тримата народни будители /Паисий Хилендарски, Иван Вазов и Неделя Петкова/ са разделени на части. Целта е всеки отбор да намери и сглоби пръв снимката на съответния будител. Мероприятието завършва с изпълнение на стихове и възрожденски песни.
4.Образователна програма „Народните занаяти в миналото и днес“
Основната цел е усвояване на знания за развитието на българската култура през епохата на Възраждането и популяризиране на старите занаяти като част от българското културно наследство. Учениците посещават музея, запознават се с експозициите, представящи бита на българите. Обикновено те са разделени в две групи. Първата група разглежда първата къща от комплекса, представяща селския бит на района. По същото време втората група се запознава с градския бит в другата къща. Задачата на учениците е посредством работни листи да представят наученото пред своите съученици.